Sürücü Belgesi Yenileme Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sürücü Belgesi Yenileme Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2022 yılının sona ermesi ile birlikte sürücü belgesi yenileme işlemleri, ücretleri ve süreçleri gündeme gelmiş durumda. Yeni ehliyet sistemine transfer edilmesi ve eski ehliyetlerin yenilenmesi zorunluluğunun gelmesinin akabinde sürücüler, ehliyet yenileme hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor. Her şeyden önce belirtilmesi gerekir ki 2023 yılı itibariyle yeni ehliyet sistemi devreye girecek ve belirlenen zamana kadar ehliyet yenileme işlemlerini tamamlamayan sürücülere idari para cezası uygulanacak. Bununla birlikte sürücü belgesini yenilemek için hangi kanallar üzerinden başvuru yapılabileceğine dair pek çok sorunun da cevabı sürücülerde merak uyandırıyor. Peki sürücü belgesi yenileme ücreti ne kadardır, ehliyetlerin yenilenmesi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır, yapılmadığı takdirde sürücüler hangi engellerle karşılaşır? Eğer siz de 2023 yılında ehliyet yenileme işlemlerine dair merak ettiğiniz soruların yanıtlarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Son başvuru tarihinden randevu sistemine kadar sürücü belgesi yenileme süreçleri hakkındaki tüm detaylara bu yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

2023 ehliyet yenileme sürecine başlarken bilmeniz gereken tüm konuları bu içeriğimizde sizin için derledik. Bildiğiniz üzere ilk defa 2021 yılında gündeme gelen sürücü belgesi yenileme konusu, 2022 yılının sonuna yaklaşırken sürücülerin giderek daha fazla aksiyon almaya başladığı bir süreç haline geldi. Bakanlık tarafından yapılan eski sürücü belgelerinin değiştirilmesi prosedürü, 31.12.2022 tarihine kadar tamamlanması gereken bir işlem olarak belirlendi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nce duyurulan Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne eklenen geçici madde kapsamında sürücülerin eski ehliyetlerini yenilemesi beklenmektedir. Eski kimliklerde olduğu gibi eski sürücü belgelerinde de kullanılmaya başlanacak olan yeni çipli sistem, başvuru tarihleri çerçevesinde yenilenmelidir. Özellikle 1 Ocak 2016 tarihi öncesinde çip özelliği bulunmayan standart ehliyet belgelerinin kullanımının yürürlüğe girmesi, bu tarih öncesindeki tüm sürücü belgeleri için değişim zorunluluğu getirmiştir. Eğer ehliyetiniz eski tipte ise sizin de bu başvuru sürecine başlamanız gerekir. Bununla birlikte belirtmekte fayda vardır ki 1 Ocak 2016 sonrası alınmış tüm sürücü belgeleri için böyle bir zorunluluk yoktur ve bu ehliyetlerin yenilenmesi için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Dolayısıyla ehliyetinizi ne zaman aldığınıza bağlı olarak siz de hemen yeni sürücü belgenizi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ehliyet yenileme süreci çerçevesinde öncelikli olarak sürücü belgesi yenileme için gerekli evrakları derlemeniz ve sürücü belgesi yenileme harcını ilgili bankalara yatırmanız gerekmektedir. Hem gerekli belgeler hem de harç ve evrak ücretleri hakkındaki detayları yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Tüm evraklarınızı topladıktan sonra ilgili resmi kanallar üzerinden başvurunuzu yaparak bir randevu talebi oluşturmanız gerekmektedir. Başvuru çerçevesinde eski tip ehliyetinizi yenilemek amacını güdebileceğiniz gibi kayıp ehliyetinizi yenilemek, evlendikten sonra ehliyetinizi yenilemek, süresi dolan ehliyetinizi yenilemek ya da sınıf değişikliği olan ehliyetinizi yenilemek de isteyebilirsiniz. Örneğin 5 yıl süresi dolan ehliyet yenileme gibi bir talebiniz varsa, bunun için de aynı adımları takip etmeniz gerekmektedir. Kısacası saydığımız tüm bu sebepler için benzer süreçlerden geçmeniz ve aynı birimlere başvurmanız beklenmektedir.

Ehliyet Yenileme Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Yeni tip ehliyet temin etmek için ALO 199'u arayabilir, nvi.gov.tr adresi üzerinden online randevu oluşturabilir, e-Devlet üzerinden başvurabilir ya da ALO 199 mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek de randevu talep edebilirsiniz. Ehliyet değişimi için alacağınız randevunuz, nüfus müdürlüklerinde oluşturulacak ve gerekli tüm belgeler ve yatırmış olduğunuz harç bedeli dekontu ile randevu saatinde müdürlükte olmanız beklenecektir. Bu birimlere başvurduğunuz takdirde işlemleriniz aynı gün içerisinde tamamlanacak ve yeni ehliyetiniz en kısa süre içerisinde adresinize posta yolu ile iletilecektir. Yeni sürücü belgeniz tarafınıza ulaşana kadar size müdürlük tarafından geçici bir sürücü belgesi verileceğini de hatırlatalım. Başvurunuzu dilediğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğü için yapabilir, başvuru yapmadan önce az önce bahsettiğimiz resmi kanallardan herhangi birini seçerek size en uygun yolu tercih edebilirsiniz. Her ne kadar randevu talebi oluşturmadan doğrudan size en yakın nüfus müdürlüğüne gidebiliyor olsanız da yaşanan yoğunluk sebebiyle randevusuz olarak işlem yapmak gereğinden fazla beklemenize ya da gün içerisinde işleminizin tamamlanamamasına neden olabilir, bu nedenle de bu konuda yetkin olan ilgililer, ehliyet yenileme başvurunuzu mutlaka randevulu bir biçimde yapmanızı önerir.

Sürücü Belgesi Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus müdürlükleri üzerinden yeni sürücü belgesi talebiniz için oluşturulan randevunuzu aldıktan sonra ehliyet yenileme için gerekli belgelerinizi toplamanız gerekir. Sürücü belgesi yenileme süreçlerinde tüm evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir biçimde toparlamak, hem sizin hem de işleminizi yapacak olan nüfus görevlilerinin işini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Özellikle sağlık raporu almak ve biyometrik fotoğraf çektirmek gibi işlemlerinizi mutlaka randevu gününüzden önce tamamlamış olmanız beklenmektedir. Yeni ehliyet için gerekli olan evrakları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuz
  • Sürücü belgesi yenileme harcı + vakıf bedeli ücretlerini ödediğinize dair belge/dekont
  • "Sürücü Olur" ibaresinin geçtiği sağlık raporunuz
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  • e-Devlet üzerinden ücretsiz ve kolaylıkla temin edebileceğiniz adli sicil belgesi
  • Kan grubu kartınız

2023 Ehliyet Yenileme Ücret ve Harçları Ne Kadar?

En güncel rakamlar baz alındığında 2023 ehliyet yenileme ücretinin an itibariyle şu şekildedir: A, A1, A2 ve F sınıfı için harç ücreti 825 TL, değerli kağıt bedeli 624 TL, vakıf payı 145 TL, yani toplam tutar 1.594 TL’dir. B sınıfı için harç ücreti 2.489,90 TL, değerli kağıt bedeli 624 TL, vakıf payı: 145 TL, toplam tutar 3.258,9 TL’dir. B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M sınıfı için harç ücreti 4.154,70 TL, değerli kağıt bedeli 624 TL, vakıf payı: 145 TL, toplam tutar 4.923,70 TL’dir. Sürücü belgesi yenileme ücretlerinizi yatırabileceğiniz bankalar Akbank, Aktif Bank, ING Bank, Şeker Bank, Türkiye Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank ve PTT Bank olarak sıralanmaktadır.

Sürücü Belgesi Yenileme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ehliyet yenileme son tarihleri nedir?

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren iki yıl süreyle uzatılmıştır ve ehliyet yenileme için son tarih 31 Aralık 2024 olarak belirlenmiştir.

Yeni sürücü belgeleri üzerinde hangi bilgiler yer alacak?

Adresinize gönderilecek olan yeni tip ehliyetler, lazer basımı yoluyla Ankara'da yapılmaktadır. Bu ehliyet üzerinde ad soyad, doğum yeri ve tarihi, ehliyetin ilk ve son geçerlilik tarihleri, kimlik numarası, fotoğraf, kullanılabilecek araç sınıfları, sürücünün imzası, kan grubu ve karekod kullanılan araç sınıflarının resmiyle birlikte hangi tarihe kadar kullanılacağı bilgisi yer almaktadır.

Ehliyet yenilenmediğinde uygulanan ceza ve miktarı nedir?

31.12.2024 olarak belirlenen yenileme işlemi için son tarihten sonra eski ehliyetini kullanmaya devam eden sürücüler, Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/3. maddesi gereği idari para cezası ile karşılaşacak. Ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirmeyen sürücülere 2025 yılından itibaren idari para cezası kesilecek.

Yeni sürücü belgeleri ne kadar süre içerisinde teslim edilir?

Yeni ehliyetinizin posta yolu ile belirttiğiniz adrese teslim edilmesi 1 hafta ila 15 gün arasında değişiklik gösterir. Bu süre zarfında eski ehliyetiniz nüfus müdürlüğü tarafından geri alınacağı için size ilgili birim tarafından geçici bir sürücü belgesi verilir. Ehliyetinizi yeniledikten sonra trafik sigortanızı da yaptırmak isterseniz yeni nesil sigortacılığın adresi Hepiyi Sigorta üzerinden hemen trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz.