Hepiyi Sigorta'ya Hoş Geldiniz

Kasko Değer Listesi

Biliyoruz aracınız sizin için çok değerli, güncel değerini takip edebilmek de bir o kadar önemli. Sizinle belirli periyotlarla aracınızın güncel değerini paylaşabilir, poliçe vade süreniz yaklaştığında size özel avantajlarla dolu hep iyi Kasko ve Trafik teklifimizi iletebiliriz. Size Hepiyi farkını yaşatabilmek için sadece birkaç bilgiye ihtiyacımız var.

İçiniz rahat olsun, bizimle paylaştığınız tüm verileriniz çok kıymetli ve onlara gözümüz gibi bakıyoruz.

Sevdiklerinizin de hep iyi avantajlardan faydalanması için paylaşmayı unutmayın:

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından, araçların marka, model ve üretim zamanına göre değerlerinin aylık olarak sıralandığı listedir. Bu nedenle araç kasko değeri dönem dönem değişiklik gösterebilir.

TSB, sigorta işlemleri için motorlu kara taşıtlarının araç değeri belirlemede yardımcı olmak üzere piyasa fiyatlarını göz önüne alarak kasko değer listesini tespit eder. Araç kasko değeri listesi, sigorta şirketleri tarafından oluşturulacak kasko poliçesinin temelini oluşturur. Sigorta şirketleri, TSB’nin yayınladığı bu listeyi baz alarak tekliflerini oluştururlar.

Aşağıdaki linke tıklayarak Aracınızın marka, model ve üretim yılı bilgilerini seçerek kasko değerini görebilir ve sizin için en uygun kasko teklifimizi alabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Araçların standart donanımları arasında yer alan jantlar, lastikler ve benzer parçalar kasko araç değerini etkileyen faktörle arasındadır. Ancak araca sonradan takılan yedek parçalar, aksesuarlar ve cihazlar kasko teminatlarına dahil değildir. Bu parçaların bedelleri sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında karşılıklı anlaşma sağlanarak belirlenir.

about

Kasko Değer Listesi İncelenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç Kasko Değer Listesi ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Arasındaki İlişki Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Kara Yolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen şartlar çerçevesinde trafik şubelerine kayıtlı olan motorlu taşıtlardan alınan, yılda iki defa ödenmesi zorunlu olan bir vergi türüdür.

Aracın doğaya saldığı emisyon oranına, koltuk adedine ve yaşına bağlı olarak hesaplanır. Araçların kasko değerleri de MTV tutarlarında belirleyici bir rol oynamaktadır.

MTV tutarları araç kasko bedellerinin %5’inin altında olması gerekir. MTV tutarı, kasko değerinin %5' ini geçiyorsa araç vergisinin daha düşük ödenmesi için ilgili vergi dairesine başvuru yapılmalıdır.