Konşimento

Güncelleme Tarihi : 11/29/2023
Okuma Süresi: 4 dk

En kısa tanımıyla bir nakliye belgesi olan konşimento, Türk Ticaret Kanunu’nun 1228 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Malın yüklendiği noktadan varış noktasına kadar taşınması için bir sözleşme niteliği taşıyan konşimento, malın mülkiyetini temsil eder. Malı yükleten tarafa verilen bu evrak, malın teslim alındığını ve anlaşıldığı şekilde taşınıp gönderilene teslim edileceğini ifade eder. Gönderici ve taşıyıcı arasında yapılan ve gönderiyi doğru bir şekilde işlemek için gerekli tüm ayrıntıları sağlayan, yasal olarak bağlayıcı bir belge olan konşimento, taşımacılık türleri içerisinde en önemli evraklardan biri olarak kabul edilir.

Konşimento Türleri Nelerdir?

Farklı ulaşım yollarıyla gerçekleşen ticari teslimlerde farklı konşimento türleri kullanılır. Bunlar:

  • Deniz Yolu Taşıma Senedi
  • Diğer Taşıma Belgeleri
  • (Havayolu Taşıma Senedi, Demiryolu Hamule Senedi, Karayolu Taşıma Senedi gibi)
  • Özellikli Konşimentolar
  • (Kısa Konşimento, Düzgün Hat Konşimentosu, Konteyner Konşimentosu gibi)

 

Konşimento Numarası Nedir?

Konşimento numarası; malı taşıyan tarafın seyir, varış, alacaklı talebi gibi bilgilerin elde edilmesi amacıyla düzenlediği belirli bir rakamı ifade eder. Bu numara konşimento kapsamında yükün bulunduğu gönderiye, belgeye verilmiş özel bir numaradır. Konşimento numarası sayesinde konşimento takip sorgulaması yapabilmek de mümkün olur. Gönderiye özgü bir rakam olan konşimento numarası belgenin sağ üst köşesinde yer alır.

Konşimento Talimatı Nedir?

Konşimento talimatı, malı yükleyen tarafından taşıyacak olan firmaya iletilen ve konşimentonun hazırlanmasına ilişkin talimatlar içeren bir formdur. Bu form aracılığıyla taşıyıcı firma; mal, alıcı, taşıma bilgileri hakkında bilgi sahibi olur ve konşimentoyu, konşimento talimatında yer alan bilgilere dayanarak hazırlar.

Konşimento Nasıl Hazırlanır?

Kıymetli evrak hükmünde olan konşimento, taşıyıcı firma tarafından hazırlanır. -Varsa- malı yükleyen tarafın ilettiği konşimento talimatını inceleyen taşıyıcı firma, konşimento hazırlama formunu büyük bir dikkatle, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurur. Arzu edilirse internette yer alan konşimento örneği de kullanılabilir. Buradaki en önemli husus tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasıdır.

Teklif Al