Beyan

Güncelleme Tarihi : 7/4/2023
Okuma Süresi: 4 dk

Beyan kelime anlamı olarak bildirme anlamına gelmektedir. Hukukta da sıkça kullanılan bu terim bir düşünceyi, göndereni veya olayı resmi bir şekilde duyurmak ve ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu kelime sektöre bağlı olarak çeşitli bağlamlarda da görülebilmektedir. Dolayısıyla beyan nedir sorunun cevabı kısaca bildirme, açıklama anlamlarına gelse de kullanıldığı alana göre genişlemektedir. Örneğin; mal beyanı, sigorta beyanı, gümrük beyanı emlak beyanı gibi çeşitli terimleri bulunur. Herhangi bir konu için beyanda bulunan kişi ilgili konu ile sorumlu olup beyanını yazılı veya sözlü olarak vermektedir. Beyan edilen konuyla ilgili kişi sorumluluk almakta ve yasalarca belirlenen istisnalar dışında sorumluluğu reddedememektedir. Sözlü beyan eden kişiler mahkeme tarafınca tanıklar çerçevesinde beyanını gerçekleştirebilir. Yazılı beyanda tanıklara ihtiyaç olmayıp yasalara uygun şekilde beyan verilmesi yeterlidir.

Sigorta Beyanı Nedir?

Sigorta beyanı, kişilerin sigorta poliçesi satın almak istemeleri durumunda sigorta şirketine ilettiği bildirilerdir. Bir sigorta poliçesi yaptırmak için gereken sigortalanacak bir mal veya hizmet, bir sigortalı ve bir de sigorta şirketidir. Sigortalının beyanı ise bu üç durumu meydana getiren, bu durumları birleştiren yani birbirine bağlayan en önemli hususlardan biridir. Sigortalı başvuru esnasında mevcut konuyla ilgili doğru ve tam bilgiler vermek zorundadır. Bu duruma sigorta beyannamesi de denilmektedir. Gerekli yasal koşullar çerçevesinde yazılı olarak alınmaktadır.

Beyan Türleri

Sigorta beyanları sigorta şirketinin hizmetlerine bağlı olarak değişmektedir. Verilen beyanların eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Aksi takdirde yaşanan olaylar sonucu mağdur olunabilir. Sigorta işlem süreçlerinde alınan beyanlar da çeşitlenmektedir. Bunlar sigorta öncesi beyan, sigorta yapılması sırasında ve hasar tespit durumlarında verilen beyanlar olmak çeşitlenmektedir. Örneğin; aracınıza kasko yaptırdınız. Kasko işlemleri sırasında araç ve kendinizle ilgili gerekli beyanda bulunursunuz ve kasko işlemleriniz tamamlanır. Kaskonuz devam ederken yaşanan bir olumsuzlukta sigorta şirketi ile iletişime geçilerek yaşanan olumsuzluk ile ilgi tekrardan beyanda bulunulur ve sorunun çözülmesi sağlanır. Öncesinde ve sonrasında doğru bilgiler verilerek beyan edilen konuyla ilgili süreçler tamamlanır.

Teklif Al