Kaskoda primler 8 bin TL’lerde duracaktır

Kaskoda primler 8 bin TL’lerde duracaktır

 

Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç, oto sigortalarındaki son durum, kaskoda fiyat artışları hakkında açıklamalar yaptı. Ortaç, oto sigortalarının yaklaşık 50 milyar liralık bir pazar olduğunu, şirketlerin 50 milyar lira toplayıp, 65 milyar liraya yakın parayı cepten ödediklerini belirterek, araç bedellerinin 5 kat artarken, kasko priminin ise 4.7 kat arttığını söyledi. Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç, oto sigortalarındaki son durum, kaskoda fiyat artışları hakkında açıklamalar yaptı. Ortaç, oto sigortalarının yaklaşık 50 milyar liralık bir pazar olduğunu, şirketlerin 50 milyar lira toplayıp, 65 milyar liraya yakın parayı cepten ödediklerini belirterek, araç bedellerinin 5 kat artarken, kasko priminin ise 4.7 kat arttığını söyledi.

Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç, kasko sigortalarında 2023 yılında fiyatların artmayacağını, ortalama primlerin 8 bin liralar civarında kalacağını söyledi. Ortaç, oto sigortalarındaki durum, artan fiyatlar hakkında açıklamalar yaptı. Ortaç, Türkiye’nin, Avrupa’nın, en yaşlı otoparkına sahip olduğunu, her bir sıfır yaşındaki arabaya karşı bir tane 26 yaşında araç olduğunu kaydetti.

 

2018’de oto sigortalarından 1.5 milyar lira sektörün zarar ettiğini, 2019’da durumun biraz daha iyileştiğini ve zararın 500 milyon liraya gerilediğini belirterek, 2020’de, sektörün, belki de uzun yıllar sonra ilk defa oto sigortalarından 1.2 milyar lira kar ettiğini, bunun da nedeninin pandemi olduğunu kaydetti. Pandeminin bitmesi ile durumun tersine döndüğünü ifade eden Ortaç, “2021’de 5 milyar lira, 2022’nin 9 aylık döneminde de 13 milyar lira oto sigortalarından zarar edildi. Bu büyük bir rakam. Oto sigortaları yaklaşık 50 milyar liralık bir pazar, yani 50 milyar lira toplayıp, 63-65 milyara yakın para, cepten ödemişiz” dedi.

 

KASKODA ORTALAMA PRİM YÜZDE 145 ARTTI

Şenol Ortaç, araç bedellerinin 2020-2023 arasında beş kat arttığını, pandeminin ilk yılında 93 bin lira olan B segmentteki bir aracın bedelinin 475 bin liralara geldiğini, kasko primlerinin de buna göre belirlendiğini ifade ederek, kaskoda sektörün 2020 yılında ortalama 5 bin lira hasar öderken, 2021’de bu rakamın 7 bine, 2022’de 13 bin liraya, bugün ise bu rakamın yüzde 107 artışla 27 bin liraya çıktığını söyledi. Ortaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Primlere baktığımızda ise pandemide ortalama kasko primi 1.688 liraydı. Aradan bir yıl geçmiş, neredeyse hiç zam yapılmamış, 2021 yılında yine ortalama prim 1.700 lira olmuş. Niye zam yapılmamış? Çünkü o dönemde pandemi vardı, hasarlar düşüktü, kaskodan kar ediliyordu. Ardından araç kullanımı arttı, buna bağlı hasarlar da arttı, o noktadan itibaren primler de artmaya başladı. 2021’den, 2022’ye prim yüzde 89 artarak ortalama kasko primi 3.218 liraya çıktı, bugün ise ortalama prim yüzde 145 artarak, 7.900 liraya yükseldi. Aslında aynı dönemlerde araç bedelleri 5 kat artarken, kasko primi ise 4.7 kat arttı. Bedel artınca otomatik olarak kaskonun primi de artıyor.”

ARAÇ BEDELLERİ DOYGUNLUĞA ULAŞTI

 

Şenol Ortaç, “Kaskoda fiyat artışı bu hızda devam edecek mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

 

“Öngörüm, kaskoda ortalama primlerin, 2023’te 8 bin liralar seviyesinde duracağı yönünde. Çünkü hem araç bedelleri belli bir doygunluğa ulaştı hem de enflasyon ve dövizde belli bir ivme yakalandı. Ama olası bir enflasyondaki, döviz kurundaki sıçrama rakamları değiştirir. Çünkü araç bedeli dediğinizde, aracın tamiratında tamponu değiştirdiğinizde, o tampon aslında avro ile ithal ediliyor. Asgari ücrete zam yapıldı, bu da işçilik maliyetlerini artırdı. Ben kasko fiyatının bir miktar enflasyon kadar artacağını düşünüyorum.”

KASKODA PRİMİ DÜŞÜRMENİN YOLLARI VAR

 

Şenol Ortaç, kasko fiyatlarını yüksek bulanlar için alternatifler olduğuna da değinerek, Avrupa ile kıyasladığında kaskoda en dolu içeriğin Türkiye’de olduğunu vurguladı. Avrupa’da ise primlerin Türkiye’dekinden çok daha yüksek olduğunu, bin avrolara, bin dolarlara yaklaşan primler olduğunu belirten Ortaç, şu açıklamamaları yaptı:

 

“Onlar nasıl çözmüşler? İki alternatif var. Biri, muafiyetli dediğimiz ürünler var; sigortalı, hasarın belli miktarını sigorta şirketinden istemiyor. Örneğin, aracınız, 500 bin lira ve sigortalı 10 bin liranın üzerindeki hasarları sigortadan alacağım dediğinizde 8 bin liralarda olan primler bir anda 5.500-6.000 liraya düşüyor. Yani, prim yüzde 20-25 iniyor. İkincisi, tüm şirketlerin özel anlaşmalı olduğu servisler var; yetkili servis değil, özel servisten bahsediyorum. O servislere gitmeyi kabul ederseniz, yine primler, 5.500-6.000 liralara iniyor.”

Bizden Haberler