Kaskoda prim artmayacak

 

Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç, kaskoda prim artışının devam etmeyeceğini, ortalama primlerin 2023’te 8 bin liralar seviyesinde duracağını söyledi.

Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç, kasko sigortalarında 2023 yılında fiyatların artmayacağını, ortalama primlerin 8 bin liralar civarında kalacağını söyledi. Ortaç, kasko ve trafikten oluşan oto sigortalarında 2022’nin 9 aylık döneminde 13 milyar lira zarar edildiğini belirterek, “Bu büyük bir rakam. Oto sigortaları yaklaşık 50 milyar liralık bir pazar, yani 50 milyar lira toplayıp, 65 milyara yakın parayı, cepten ödemişiz” dedi.

Ortaç, araç bedellerinin 2020-2023 arasında beş kat arttığını, pandeminin ilk yılında 93 bin lira olan B segmentteki bir aracın 475 bin liralara geldiğini, kasko primlerinin de buna göre belirlendiğini ifade ederek, 2020’de kaskoda, şirketlerin ortalama 5 bin lira hasar öderken, geçen bene bu rakamın 13 bin liraya, bugün ise 27 bin liraya çıktığını kaydetti.

ARAÇ BEDELİ 5 KAT ARTTI

Kasko primindeki artışa da değinen Ortaç, şunları söyledi: “Pandemide, 2020’de, ortalama kasko primi bin 688 liraydı. 2021’de yine ortalama prim 1.700 lira olmuş. Pandemidehasarlar düşüktü, kaskodan kar ediliyordu, primlere zam yapılmadı. Pandemi sonrası araç kullanımı arttı, buna bağlı hasarlar arttı, o noktadan itibaren primler de artmaya başladı. 2021’den, 2022’ye prim yüzde 89 artarak ortalama kasko primi 3 bin 218 liraya çıktı, bugün ise ortalama prim yüzde 145 artarak, 7 bin 900 liraya yükseldi. Aslında aynı dönemlerde araç bedelleri 5 kat artarken, kasko primi ise 4.7 kat arttı.”

Ortaç, kaskoda prim artışının devam etmeyeceğine, ortalama primlerin 2023’te 8 bin liralar seviyesinde duracağına da dikkat çekerek, “Araç bedelleri belli bir doygunluğa ulaştı, enflasyon ve dövizde de belli bir ivme yakalandı. Olası bir enflasyondaki, Döviz kurundaki sıçrama rakamları tabii, durumu değiştirir. Kasko fiyatı bir miktar enflasyon kadar artacaktır” dedi.

FİYATI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN

Kasko fiyatlarını yüksek bulanlara da önerilerde bulunan Şenol Ortaç, şunları söyledi: “Avrupa ile kıyasladığında kaskoda en dolu içerik Türkiye’de. Avrupa’da primler Türkiye’dekinden çok daha yüksek; bin Euro’ların, bin dolarların üzerinde. Onlar nasıl çözmüşler? İki alternatif var. Biri, muafiyetli dediğimiz ürünler var; sigortalı, hasarın belli miktarını sigorta şirketinden istemiyor. Örneğin, aracınız, 500 bin lira ve sigortalı, ‘10 bin liranın üzerindeki hasarları sigortadan alacağım’ dediğinde, bugün 8 bin liralarda olan primler bir anda 6 bin liraya düşüyor. Prim yüzde 20-25 iniyor. İkincisi, tüm şirketlerin özel anlaşmalı olduğu servisler var. O servislere gitmeyi kabul ederseniz, yine primler, 5 bin-6 bin liralara iniyor.”

Bizden Haberler